Sprzęt – czyli co zabrać

butyTurystyka górska to forma aktywności, która w swej czystej, podstawowej formie nie wymaga dużych inwestycji i może ją uprawiać niemal każdy. Podstawą, nie dla każdego oczywistą są dobre najlepiej rozchodzone buty. Nie muszą to być super drogie i „wszystko mające” buty, ale po prostu wygodne, dobrze trzymające kostkę, co uchroni nas przed kontuzjami.

Przydatne są następujące funkcje buta:

  • wodoodporność z dodatkową funkcją oddychania materiału, czyli pożądane są różnego typu membrany
  • antypoślizgowe podeszwy
  • wzmocnienia na czubku buta

Pozostałe funkcje – jak możliwość zapinana raków itp. są raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

kurtkaKolejnym ważnym elementem jest kurtka. Powinna skutecznie zatrzymywać wodę i wiatr. Mnogość dostępnych materiałów i membran jest tak duża, że polemika na ten temat może zająć osobny dział, który może kiedyś na tej stronie się pojawi.

Ponadto przygotowując się na wycieczkę w góry powinno się mieć wygodne spodnie, polecam bawełniane, ale raczej nie jeansy, które po zmoczeniu stają się twarde i sztywne, co może przyczynić się do powstawania otarć w dziwnych miejscach. Jeśli jest to późna jesień lub wczesna wiosna to wysoce prawdopodobne są opady, wówczas przydadzą nam się spodnie nieprzemakalne lub chociaż ochraniacze na nogi buty nazywane -stuptutami.
Ubieramy się na cebulkę tak, aby łatwo można było zmniejszyć lub zwiększyć ilość warstw chowając część do plecaka lub wyciągając z niego różne rzeczy.

plecakDlatego ważny jest plecak. Warto mieć dwa plecaki – mniejszy na krótkie wypady lub spacery po górach oraz większy na dłuższe wyprawy. Plecak powinien być wodoszczelny, najlepiej z regulacją rozmiarów – bo czasem trzeba zapakować w czasie drogi część bagażu koleżanki. Plecak przypadkowego turysty może naprawdę zaskoczyć zawartością, bo może się w nim znaleźć żelazko, suszarka do włosów, szpilki i inne bardzo ważne rzeczy. Ponadto plecak powinien mieć usztywniane plecy, aby butelka trunku wnoszona na szczyt nie uwierała nas w plecy. Przydaje się pas biodrowy, którego podstawową funkcją jest przenoszenie części dźwiganego ciężaru z ramion na biodra.

Pod kurtkę zazwyczaj zakładamy bluzę wykonaną z polaru. Obecnie produkuje się wiele rodzajów tego materiału wzbogacając go o dodatkowe membrany. Początkowo podstawową miarą używaną do dziś była gramatura czyli tzw. setka oznaczała, że metr kwadratowy materiału ważył 100 g. Oczywiście czym wyższa ta wartość tym inne parametry tego materiału. Zamiast polaru może być ciepły wygodny sweter, najlepiej zapinany na zamek.

Bielizna – często niedoceniany element ubrania, ale niezwykle ważny. Jeśli mamy dobrą bieliznę, która odprowadza pot, tym bardzie komfortowo będzie nam się wędrować po szlakach.

Z pozostałych akcesoriów turystycznych warto wspomnieć o czapce, okularach  przeciwsłonecznych, butelce na wodę lub termosie w zależności od pory roku, kijkach.

W każdym plecaku przed wędrówką powinna znaleźć się czekolada. Każdy kto wędruje trochę po górach musi przyznać, że ten sposób dostarczenia energii uprzyjemnia, ale i ożywia nasze wędrówki.

Na zakończenie tej subiektywnej listy trzeba dodać, że potrzebna będzie też:

  •  mapa odwiedzanego terenu, najlepiej papierowa z precyzyjnie zaznaczonymi szlakami turystycznymi. Przed wyruszeniem w góry warto prześledzić na niej drogę wyznaczyć podstawowy wariant, ale przygotować także alternatywne drogi tak, aby zastane warunki atmosferyczne czy terenowe nie zniwelowały przyjemności wędrowania. Czasami, szczególnie po długiej przerwie możemy przecenić swoje możliwości, wówczas alternatywna droga pozwoli nam osiągnąć cel lub wcześniej zawrócić do schroniska lub punktu startu.
  • aparat fotograficzny
  • telefon komórkowy z naładowaną baterią, raczej lepiej go wyłączyć i korzystac tylko w ekstremalnych sytuacjach lub aby podrażnić przyjaciół wysyłając mmsy z fantastycznymi widokami
* zdjęcia sprzętu pochodzą ze strony alpinsklep.pl