Tatry

tatryTatry, leżą na pograniczu Polski i Słowacji. Po stronie Polskiej mamy część Tatr Wysokich i część Tatr Zachodnich – około 185 km kwadratowych. Najwyższym szczytem Tatr jest Gerlach (2655 m n.p.m.) leżący w Tatrach Wysokich, w Tatrach Zachodnich  to Bystra (2248 m n.p.m.), a w Tatrach Bielskich Hawrań (2152 m n.p.m.). W Polsce najwyższe są Rysy (2499 m npm), ale to tak naprawdę szczyt graniczny, natomiast najwyższym całkowicie położonym w granicach Polski szczytem jest Kozi Wierch (2291 m n.p.m.)

Tatry to niezwykłe trasy wycieczkowe zarówno dla amatorów jaki i dla profesjonalnych wspinaczy.

tatry-giewontTo także piękne potoki i jeziora. Do największych należą Morskie Oko i Wielki Staw Polski a po stronie słowackiej największy jest Wielki Staw Hińczowy, znajdujący się niemal dokładnie naprzeciw Morskiego Oka.

Ciekawe wędrówki warto zaplanować sobie po dolinach: Gąsienicowej, Chochołowskiej, Pięciu Stawów, Kościeliskiej, Rybiego Potoku.

Natomiast najwyżej położonym jeziorem jest słowacki Lodowy Staw.

Tatry zbudowane są z wapieni więc pełno tu też jaskiń. Największe znajdują się w masywie Czerwonych Wierchów, jaskinia Wielka Śnieżna ma długość prawie 23 km a głębokość 800 m. Najwięcej jaskiń dostępnych dla przeciętnych turystów znajduje się w Dolinie Kościeliskiej.

Tatry to rozległe lasy z niezwykłą roślinnością, żyją tu niedźwiedzie, kozice i świstaki, dziki, sarny, wilki czy żbiki. Swoje gniazda mają tu: orlik krzykliwy, kania ruda, myszołów, kobuz, kilka gatunków sów, głuszce i jarząbki.

tatry-kasprowy-wierchTatry są bardzo atrakcyjne nie tylko ze względu na dość dużą ilość szlaków znakowanych, a także dzięki temu, że klimat jest tu łagodny jak na wysokie góry, dzięki czemu sezon turystyczny trwa przez kilka miesięcy.

Nie można jednak zapominać, że to góry i załamanie pogody może zaskoczyć turystów w każdej chwili.