Kaukaz

kaukaz-elbrusJeśli lubimy Gruzję to warto wybrać się w góry Kaukazu. Ten łańcuch górski ciągnie się przez  Gruzję, Azerbejdżan, Armenię i Rosję.

Północne regiony Gruzji zajmuje  Kaukaz Wielki. Cztery spośród jego pięciotysięczników leżą na granicy gruzińsko – rosyjskiej, są Szchara, Dżangitau (Dżanga) 5058 m i Mkinwarcweri (Kazbek) 5047 m i Pik Puszkina 5033 m n.p.m. Najwyższy szczyt Kaukazu to Elbrus (5642 m n.p.m.), leży on a w Rosji, ale zaledwie w odległości 10 km od północnej granicy Gruzji.

W południowej części kraju leży Mały Kaukaz z najwyższym szczytem Giamysz (3724 m n.p.m.).

kaukaz-sofiaKaukaz to doskonałe miejsce na wyprawy trekkingowe a największą popularnością cieszą się okolice gruzińskiego miasta Kazbegi. Najpopularniejsze jest podejście pod Kazbek. w zależności od możliwości i preferencji można wybrać się do moren lodowca Gergeti (Ordzweri), można pójść dalej do dawnej stacji meteorologicznej a dla wytrwałych do zdobycia jest już sam szczyt góry Kazbek (5047 m n.p.m.).

We wschodniej części Kaukazu leży Tuszetia, która jest również jest doskonałym miejscem na trekking. Warto wybrać się tam w okresie czerwiec-wrzesień, kiedy drogi sa już przejezdne. Z Omalo prowadzą kilkugodzinne trasy do wioski Szenako. Tereny te są niemal dziewicze. W Szenako wszystkie domostwa zbudowane są z kamienia, ozdobione drewnianymi balkonami. Otaczają jedyną w Tuszetii cerkiew.