Karpaty

karpaty3Karpaty to drugi co do wielkości łańcuch górskich w Europie, ciągnie się przez Austrię, Czechy, Polskę, Słowację, Węgry, Ukrainę i Rumunię.

Najwyższe szyty to Gerlach (2655 m), Łomnica (2632 m), Lodowy Szczyt (2628 m) i Durny Szczyt (2623 m). A także Moldoveanu (2544 m).

Najwyższy pasmem Karpat są Tatry. Leżą zarówno po polskiej jak i słowackiej stronie.

Na Słowacji leży Gerlach mierzący 2655 m n.p.m, który jest najwyższym szczytem całych Karpat, natomiast po polskiej stronie najwyższe są Rysy sięgające 2499 m n.p.m.

karpatyGdy zwiedzamy Tatry musimy pamiętać, że to nie tylko niezwykłe trasy do wycieczek górskich, ale tez ponad 250 jaskiń, piękne jeziora z największym Morskim Okiem.

Tutaj też znajduje się Tatrzański Park Narodowy, w którym możemy podziwiać niezwykła faunę i florę.

Natomiast na Węgrzech pasmo Karpat zajmuje około 10% kraju. Na ciekawe piesze wycieczki doskonale nadają się niewysokie pasma gór Börzsöny, Cserhát, Mátray (z najwyższym, ponad 1000-metrowym szczytem Kékes), ale też Góry Bukowe oraz Góry Tokajskie. Najwyższy szczyt  gór Börzsöny to mierzący ponad 900 m – Csóványos, ale wiele tu też dolin i wąwozów. W węgierskich Karpatach znaduje sie też Park Narodowy Dunaj – Ipola, mozna po nim wędrować, ale tylko wyznaczonymi szlakami i trasami. Drugie ciekawe pasmo to wzniesienia Gór Cserhát, jest to idealne miejsce dla niewyrobionych wędrowców.

Znacząca część tego pasma ciągnie się na Słowację, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność.

karpaty2Będąc na Węgrzech koniecznie trzeba też wybrać się w Góry Bukowe. To tutaj leży park narodowy, w którym można podziwiać lokalną przyrodę, wraz z gatunkami zwierząt takich jak muflony, jelenie, dziki czy borsuki. Ponadto, często występują tutaj charakterystyczne górskie rośliny, w tym także storczyki. Jest tu też ponad 800 jaskiń, w niektórych odkryto ślady neolitycznego osadnictwa z epoki kamienia.

I jeszcze Karpaty w Rumunii, Góry Fogaraskieto także niezwykłe miejsce warte wielu pieszych wędrówek, oddzielają one Transylwanię od Wołoszczyzny. Najwyższa i najbardziej skalista jest środkowa część grani, ciągnie się od Negoiu i Şerboty po rejon Moldoveanu. Kilka szczytów ma wysokość 2500 m n.p.m., a pozostałe mają 2400-2450 m n.p.m.

Z ciekawostek to warto wiedzieć, ze przez centralną część pasma za czasów Ceauşescu na przełomie lat 60. i 70 zbudowano szosę Transfogarską. I chociaż przyczyniła się do rozpropagowania turystyki w tym rejonie to jednak znacznie  zniszczyła krajobraz.