Dolomity

dolomity2To górskie pasmo leżące w całości na terenie północno-wschodnich Włoch, z interesującą  budową geologiczną, góry te składają się z odkrytych skał – wapieni i dolomitów oraz częściowo riolitów.

Dolomity to bez wątpienia góry dla każdego, zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów.

dolomity-via-ferrataJedną z większych atrakcji Dolomitów są via ferrata czyli drogi wspinaczkowe ubezpieczone dla celów autoasekuracji liną stalową, stopniami, drabinkami i mostami.

Najciekawsze trasy  to Via ferrata Innerkofel, Via ferrata Percorso delle Forcelle, Via ferrata Percorso delle Forcelle

Ferraty to szlaki dla turystów, choć nie wszystkie i trzeba o tym pamiętać wybierając się na trudniejsze trasy musimy mieć doświadczenie w wspinaczce wysokogórskiej. I zawsze trzeba pamiętać, że są to wysokie góry i załamanie pogody może przyjść w każdej chwili.

dolomity3W Dolomitach koniecznie trzeba się wybrać na masyw Sasso Lungo, który ze względu na swoje położenie świetnie nadaje się dla niezbyt wprawnych turystów. Prowadzą na niego łagopdne i wygodne szlaki, pozwalające przemierzyć nawet cały masyw.

Jedno z piękniejszych miejsc to Pale di San Martino z cudownej urody miastem San Martino do Castrozza, które jest znakomitą bazą wypadową.

Dolomity to nie tylko via ferraty, ale też godne uwagi grupy górskie. Grupa Cristallo-Pomagagnon –  dobrze skomunikowana, z trasami dla poczatkujacych i dla zaawansowanych. Grupa Civetta-Moiazza (Civetta 3220m.) – Civetta to szczyt, na który prowadzą aż trzy ferraty i z tego względu jest niezwykle popularna wśród turystów. dolomityNatomiast na Moiazza prowadzi jedno z najtrudniejszych przejść turystycznych czyli via ferrata Constantini. Marmolada a właściwie jej wierzchołek Punta Penia o wysokości 3343 m to najwyższa góra Dolomitów. I z tego też względu przyciąga rzesze turystów.

Trzeba pamiętać, że Dolomity to także wspaniała przyroda, mnóstwo ciekawych gatunków zwierząt i roślin. Warto wybrać się do parków krajobrazowych i czy do Parku Narodowego Dolomity Belluneńskie.