Atlas

atlas-marokoGóry Atlas to najwyższe pasmo górskie w Afryce, ciągnie się przez 2000 km poprzez Maroko, Algierię i Tunezję.

Najwyższym szczytem jest Jebal Toubkal (Dżabal Tubkal) położony w zachodniej części Maroka, ma wysokość 4167 m n.p.m.

Na szczyt wiedzie kilka tras, najbardziej popularna prowadzi ze wsi Imlil położonej na wysokości ok. 1740 m.

atlasNa taką wyprawę warto poświęcić kilka dni i wracając do Marrakeszu zobaczyć piękne doliny, berberyjskie wioski i wysokie szczyty, ale trzeba zejść z najbardziej znanych tras.

Wycieczka w góry atlasu nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani nadzwyczajnych umiejętności.

Nie mniej jednak jak każda wyprawa w góry wymaga kondycji i odpowiedniego ubioru.

Mieszkańcy Atlasu to w większości Bereberowie, są bardzo przyjaźnie nastawieni i otwarci.

Najłatwiej porozumieć się tu po arabsku i francusku, ale i po angielski można się dogadać.

atlas-drogaMożna też zaplanować wycieczki z Warzazatu, który leży pomiędzy górami Atlasu Wysokiego oraz Antyatlasu. Koniecznie trzeba zobaczyć pokrytą wulkanicznymi skałami Dolinę Drâa lub Dolinę Róż, która jest znana z małych, różowych róż uprawianych tradycyjnie na jej zboczach.

Po górach Atlasu można wybrać się również na wycieczkę rowerową, są tu też doskonałe warunki do wspinaczki skałkowej, zwłaszcza w wąwozie Todra i w Antyatlasie.

Warto jeszcze wspomnieć o łańcuchu górskim Tell Atlas, który ciągnie się od Maroka po Tunezję. W tych górach żyje wiele ciekawych gatunków zwierząt, między innymi zagrożone wyginięciem makaki. W czasie pieszych wędrówek można odnaleźć ślady starożytnej kultury rzymskiej. Jest tu wiele ruin budynków, świątyń a także akweduktów. Dzięki temu możemy podziwiać tu nie tylko niezwykłe widoki i krajobrazy, ale także pozostałości budownictwa rzymskiego.