Andy

Andy to przepiękny łańcuch górski, który kusi ogromną ilością ośnieżonych i majestatycznych szczytów. Rozciąga się on w Ameryce Południowej na terenie takich krajów jak Wenezuela, Ekwador, Peru, Kolumbia, Chile, Argentyna i Boliwia. Jego szerokość wynosi od 200 do 800 kilometrów, a długość ponad 9 tysięcy kilometrów. To sprawia, że Andy stanowią najdłuższy łańcuch górski na Ziemi, idealny dla miłośników wspinaczki.

Szczyty, na które warto się wspiąć

W Andach mnóstwo jest miejsc wartych uwagi, jeśli chodzi o wspinaczkę. Jednym z nich jest niewątpliwie Nevada del Cocoy, która znajduje się we wschodniej części Kolumbii, a także Los Nevados ulokowane w regionie kawy. W Ekwadorze natomiast warto spróbować wszystkich poziomów trudności, które czekają na łatwo dostępnych i nieco bardziej wymagających wulkanach takich jak Chimborazo czy Antisana.

Miłośnicy wspinania na pewno powinni również odwiedzić Boliwię. Pogoda jest tutaj bardzo stabilna w okresie od maja do września, jednakże sezon spokojnie można przedłużyć aż do listopada. W Argentynie zaś czeka najwyższy szczyt całej Ameryki Południowej, czyli Aconcagua, a w Wenezueli – La Gran Sabanna, unikalne góry będące częścią jednej z najstarszych formacji geologicznych na świecie.

Jak się przygotować do wspinania się po Andach

Wybierając się na wspinaczkę w wysokie góry trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się. Warto nie tylko zadbać o odpowiedni sprzęt, ale i o swoją kondycję. Jak wiadomo na ekstremalnych wysokościach organizmu nie da się oszukać. Dobre przygotowanie i adaptacja do wysokości pomoże zarówno w dojściu na szczyt jak i w powrocie.

Alpy to raj dla miłośników wspinania. Warto znaleźć swoje magiczne miejsce, cel, od którego rozpocznie się przygodę z tym pasmem górskim i dać się ponieść ich urokowi zgłębiając tajemnicę tych majestatycznych szczytów. Każda wyprawa jest jak odkrywanie nowego raju, choć jednocześnie bywa to niezwykle wymagające i trudne. Nagrodą jest jednak radość ze zdobywania kolejnego szczytu i niezapomniane widoki.