Alpy

alpy-mont-blancTen najwyższy łańcuch górski Europy ciągnie się przez Francję, Szwajcarię, Liechtenstein, Niemcy, Włoch, Austrię i Słowenię. Ciągną się przez 1 200 km i mają szerokość 150 – 260 km.

W Alpach mamy ok. 60 szczytów przekraczających 4000 m n.p.m., najwyższymi z nich są: Mont Blanc (4807 m n.p.m.), Dufour Spitze (4634 m n.p.m.), Nordend (4607 m n.p.m.), Zumsteinspitze (4563 m n.p.m.) i Signalkuppe (4556 m n.p.m.) w masywie Monte Rosa, Dom (4545 m n.p.m.), Linskamm (4527 m n.p.m.) i Weisshorn (4505 m n.p.m.) w Alpach Pennińskich.

Bez względu na kraj, w którym rozpoczniemy wędrówkę trzeba mieć świadomość, że to góry zwłaszcza w niższych rejonach stosunkowo łatwo dostępne, a co za tym idzie dość popularne. Poprzecinane są przez rozliczne drogi, tunele, mosty, łączą je również linie kolejowe. Drogi prowadzą przez przepiękne przełęcze lub niezwykłe tunele – najdłuższy to liczący 57 km Tunel Gottharda w Szwajcarii.

W Alpach obecnie znajduje się około 1200 lodowców, większość z nich znajduje się w Alpach Zachodnich. Najsilniej zlodowaconymi grupami górskimi są Mont Blac, Alpy Pennińskie, Alpy Berneńskie oraz w Alpach Wschodnich – Taury Wysokie i Alpy Otztalskie.

Alpy francuskie z masywem Mont Blanc leżącym w południowo-wschodnim rejonie kraju kuszą niezwykłymi widokami, znakomitymi trasami wycieczkowym a także doskonałą bazą hotelową. Leżące w kotlinie górskiej pomiędzy górami Vercors i Chartreuse a pasmem Chaine de Belledonne – Grenoble – to stolica regionu i doskonała baza wypadowa w góry. Chartreuse i Vercorse to stosunkowo mało znane masywy wapienne, które wraz znajdującymi się tam parkami krajobrazowymi stanowią znakomite miejsce dla lubiących piesze wędrówki. Chartreuse to głębokie doliny i samotne szczyty, natomiast Vercors to płaskowyż krasowy. W masywie  Chartreuse warto wybrać się na górę Charmant Som (1867 m n.p.m.), do doliny Izery  na Dent de Crolles (2062 m n.p.m.) W centrum Alp Francuskich, u stóp Grand Som (2026 m n.p.m.), leży bardzo słynne opactwo Kartuzów Couvent de la Grande Chartreuse i jest w części udostępnione dla turystów.

Warto też wybrać się na Mont Blanc, można tam dotrzeć kolejką linową na Aiguille du Midi a także  odwiedzić leżące u stóp Mont Blanc kurorty, takie jak słynne Chamonix czy Albertville.

alpy-matterhornNatomiast leżący na granicy Szwajcarii i Włoch Matterhorn to jeden z najbardziej znanych szczytów na całym świecie. Jego charakterystyczny kształt dominuje nad doliną Aosty. To szósty pod względem wysokości samodzielny szczyt Alp o wysokości 4478 m n.p.m.

Trzeba pamiętać, że w Alpach są też przepiękne jeziora – włoskie Jezioro Garda, niemieckie Jezioro Bodeńskie czy szwajcarskie Jezioro Genewskie.

W Alpach austriackich godna uwagi jest stolica Tyrolu – Innsbruck. Gdy się tu wybierzemy nie możemy nie wybrać się na taras widokowy na skoczni narciarskiej Bergisel, z którego można podziwiać zarówno sam Innsbruck jak i otaczający go masyw Nordkette.

alpy-lake-bledNie można też pominąć Alp w Słowenii z ich symbolem czyli małą wysepką Bled leżącą na środku jeziora pośród alpejskich szczytów. Jest to doskonała baza wypadowa na najwyższy szczyt tego kraju – Triglav (2864 m n.p.m.). Trzeba tylko pamiętać, że szlak jest trudny, wymaga postoju na nocleg w schronisku. Koniecznie trzeba też zobaczyć wąwóz Vintgar